W ofercie firmy BIO-ENERGY znajdują się urządzenia do ochrony przepięciowej systemów fotowoltaicznych, czeskiej firmy SALTEK.

SALTEK posiada ugruntowaną pozycję na rynku europejskim, a na rynku czeskim jest zdecydowanym liderem. Swoje produkty dostarcza do m.in. Francji, Niemiec i Włoch. Odbiorcami produktów są znane europejskie firmy z branży elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej, automatyki i sterowania.

Wszystkie ograniczniki przepięć SALTEK dla systemów fotowoltaicznych są testowane zgodnie z EN 50539-11 oraz francuską normą UTE C 61-740-51.

Dla zapewnienia bezawaryjnego działania systemu fotowoltaicznego, w całym okresie jego eksploatacji (minimum 25 lat), należy również już na etapie projektowania zapewnić kompleksową ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi. Ochrona ta powinna obejmować zarówno stronę DC (moduły PV oraz strona DC inwertera) oraz stronę AC (strona AC inwertera), systemów montowanych czy to na dachu czy gruncie.

Zgodnie z normą EN 62305-2 do przewidywanych zagrożeń zaliczyć należy wyładowania atmosferyczne bezpośrednie (uderzenia pioruna bezpośrednio w system fotowoltaiczny czy obiekt, na którym się on znajduje), oraz wyładowania pośrednie (uderzenia pioruna w miejsca/obiekty znajdujące się w bliskim sąsiedztwie z pracującym systemem fotowoltaicznym). Zjawiska te mogą spowodować uszkodzenia, a co za tym idzie zmniejszyć rentowność całej inwestycji. Dodatkowo w przypadku modułów fotowoltaicznych montowanych na dachach mogą także uszkodzić konstrukcję budynku.

W zależności od specyficznych parametrów miejsca montażu systemu fotowoltaicznego oraz dostępności instalacji odgromowej, należy dokonać indywidualnego doboru zabezpieczeń przepięciowych. Projekty systemów fotowoltaicznych, w tym ochrony przed piorunami i przepięciami określone zostały w następujących normach: HD 60364-7-712 „Instalacje elektryczne w budownictwie – systemy fotowoltaiczne”; EN 61173 „Ochrona przeciwprzepięciowa dla produkcji energii przez systemy fotowoltaiczne; specyfikacja techniczna CLC/TS 50539-12 „Ochrona przeciwprzepięciowa dla specjalnych aplikacji, w tym DC – wybór i zasady stosowania – ograniczniki przepięć dla instalacji fotowoltaicznych; i grupa norm EN 62305 „Ochrona odgromowa”.

BIO-ENERGY Sp. z o.o., ul. Brucknera 24/26, 51-411 Wrocław, NIP:852-262-84-28, mob.: 792-510-263, email: biuro@bioenergy-pv.pl

Projekt i wykonanie piotrboczar.pl